Az 1976-ban alapított kanadai fesztivál eleinte a nagyobb fesztiválok filmjeit gyűjtötte csokorba, mostanra azonban már egyike a világ legnagyobb filmes eseményeinek és hagyományosan afféle ugródeszkának számít a következő év nagy filmes díjaiért való versengésben.
A 2009. szeptember 10. és 2009. szeptember 19. között megrendezésre kerülő fesztivál nyitófilmjének a Charles Darwin életéről szóló angol drámát választották a szervezők.
Az angol természettudós születésének 200. évfordulója alkalmából készült Creation(Teremtés) főszerepeit az életben is egy párt alkotó Paul Bettany és Jennifer Connelly alakítja. A film a tudós életének azon részére fókuszál, amikor Darwin megírta A fajok eredetét.
Nézegetve a fesztivál programjait több filmen is megakadt a szemünk. Az egyik érdekesség Jordan Scott, Ridley Scott lányának első nagyfilmes rendezői bemutatkozása, a Cracks. Az 1934-ben játszódó történetben Miss G., egy bentlakásos lányiskola tanárnője, aki szabados elveket vall: nadrágban jár, cigarettázik, neveltjeit pedig önálló gondolkodásra és kicsapongó életmódra bátorítja. A főszerepet Eva Green (Casino Royale) alakítja.
Folytathatnák a sort az An Educationnal, amelyben Carey Mulligan az 1961-es Londonban próbálgatja Peter Sarsgaard segítségével, milyen nővé válni. Vagy Jason Reitman Up In The Airjét is megemlíthetjük, amelyet a Tellirude Fesztiválon lehetett pár nappal ezelőtt először megtekinteni. De itt lesz a Pedro Almadóvar rendezte Megtört ölelések is, amelyben múzsája, Penelopé Cruz egy balesetben meghal. Emlékét azonban a balesetben megvakult szerelme, Mateo örökké őrzi.
Látható lesz majd a Coen testvérek A Serious Man-je is. És még napokig folytathatnánk a felsorolást többek között a Velencében bemutatkozó filmekkel is: The Informant!, Baaria, Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans, Capitalism: A Love Story, Defendor, Mr. Nobody, The Road, Valhalla Rising, A Single Man...roppant nehéz a több mint 300 film közül választani!
Ezért inkább beszéljünk a magyar vonatkozású filmekről, amelyek szintén helyet kaptak a rangos mustrán. Mindenekelőtt Pálfi György Nem vagyok a barátod című filmje, amely idén a 40. Magyar filmszemlén mutatkozott be. Az alkotók improvizációs nagyfilmnek titulálták a filmet, amelyben kilenc budapesti fiatal néhány napján keresztül igyekeztek bemutatni, hogy milyen volt Budapest 2008. januárjában. Az amatőr színészekkel forgatott film a magyar kritikusokat igencsak megosztotta, kíváncsian várjuk a kanadaiak véleményét. (Előzetese)
Aztán itt lesz még a Tóth Orsit is szerepeltető Women without Men. Shirin Nestat első nagy játékfilmje az 1953-as Iránban játszódik, abban a zavaros időszakban, amikor Mohammed Mosaddegh miniszterelnököt a CIA és az MI6 támogatásával eltávolították a pozíciójából. A film négy nő összetalálkozó sorsát követi, Tóth Orsi ezek egyikét játssza. (Előzetese)
És végül, de nem utolsó sorban a Fatih Akin rendezte Soul Kitchen, amelyben Gryllus Dorkát láthatjuk viszont. A film, amely a szeptember 24-én kezdődő Hamburgi Filmfesztivál nyitófilmje is lesz, egy étteremtulajdonosról szól, akinek válságba jut az élete (a film címe egyben az étterem neve). (Előzetese sajnos még nem elérhető)